FINANCOVANIE BÝVANIA

Ako sa pripraviť na hypotéku

PONÚKAME RIEŠENIA, produkt si vyberáte Vy

Zabezpečenie bývania je našou základnou a vždy aktuálnou potrebou. Keď si odmyslíme starosti (alebo radosti? smile) ohľadom hľadania vhodného bytu alebo domu, príp. samotnej výstavby nehnuteľnosti, riešime ešte jednu a to najpodstatnejšiu časť celého procesu – financovanie nášho nového vysnívaného domova.

Ak ste sa touto problematikou ešte nezaoberali a v budúcnosti plánujete riešiť vlastné bývanie, tak je najvhodnejší čas začať ešte dnes. V podstate sú len dve možnosti ako prefinancovať svoj nový domov. Prvou možnosťou je mať dostatok finančných prostriedkov a zvládnuť komplexné financovanie bývania vo vlastnej réžii. Druhou je využitie hypotekárneho úveru, ktorý sa stáva pri kúpe alebo výstavbe nehnuteľnosti voľbou väčšiny domácností. V prípade, že sa vás týka práve táto varianta financovania, poďme sa pozrieť, aké máte reálne možnosti.

Zabezpečenie bývania je našou základnou a vždy aktuálnou potrebou.

Súčasnou realitou je, že sa 100 % hypotekárne úvery získavajú čoraz zložitejšie. Ak aj je možnosť získať úver so 100 % LTV (loan to value – je finančný pojem, ktorý vyjadruje pomer medzi veľkosťou sumy poskytovaného hypotekárneho úveru a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti), tak len v prípade dodržania prísnych podmienok na bonitu klienta, lukratívnosť nehnuteľnosti, či finančnej histórie klienta. Zároveň sa neustále znižuje objem úverov v rozmedzí 80 – 100 % LTV, ktoré môžu byť poskytnuté. Samozrejme, tento fakt je dnešná realita a je zložité odhadnúť, ako sa trh hypotekárnych úverov bude vyvíjať v budúcnosti.

Okrem samotného dofinancovania časti hypotekárneho úveru je tiež veľmi dôležité mať pripravenú určitú rezervu na zakúpenie potrebného vybavenia nehnuteľnosti.

Ak už dnes viete, že v budúcnosti plánujete čerpať hypotekárny úver, určite je výhodné sa na niektoré z týchto skutočností dostatočne pripraviť.

Faktom je, že financovaním bývania formou hypotekárneho úveru sa človek častokrát zadlžuje takmer na celý svoj produktívny život. Pri financovaní musíme taktiež myslieť aj na kapitálovú rezervu v prípade neočakávaných situácií, v ktorých by sme určitý čas nezvládli splátky pravidelne splácať. Navyše nezabúdajme na to, o koľko svoje bývanie preplatíme kvôli zložitému úročeniu, ktoré sme spomínali v článku „Prečo chrániť svoje peniaze?“.

Okrem samotného dofinancovania časti hypotekárneho úveru je tiež veľmi dôležité mať pripravenú určitú rezervu na zakúpenie potrebného vybavenia nehnuteľnosti.

Aj v prípade financovania vlastného bývania platí staré dobré známe čím skôr, tým lepšie.

Koľko času, energie a finančných prostriedkov, ktoré môžete využiť výhodnejšie, vám dôsledné plánovanie financovania môže ušetriť?

Už viete akú variantu by ste vedeli z dnešných produktov využiť pre uľahčenie si cesty k vlastnému bývaniu?

AJ VY CHCETE MAŤ OPTIMÁLNE FINANCOVANIE VLASTNÉHO BÝVANIA?

KONTAKTUJTE NÁS, VIEME AKO NA TO

Tiež Vás môže zaujímať

OCHRANA HODNOTY FINANCIÍ

FINANČNÉ PLÁNOVANIE

Share This