FINANČNÉ PLÁNOVANIE

Plánovanie a vhodná stratégia

PONÚKAME RIEŠENIA, produkt si vyberáte Vy

Poďme sa pozrieť na možnosti ako zhodnotiť svoje financie a vytvoriť si kapitál do budúcnosti. Ešte skôr, než sa začneme venovať jednotlivým možnostiam, je dôležité položiť si niekoľko otázok. Primárnou otázkou je, aký je môj konkrétny dôvod pre takéto rozhodnutie? Chcem len aby moje peniaze časom nestratili svoju hodnotu? Alebo mám  aj konkrétny plán a cieľ ako chcem svoje pripravené peniaze v budúcnosti využiť?  Resp. sa chcem pripraviť aj pre prípad neočakávaných politických, či ekonomických situácií? Niektoré z príkladov prečo chrániť svoje peniaze sme už spomínali aj v článku „Prečo chrániť svoje peniaze“.

Ak ste sa už rozhodli, že chcete ochrániť svoje peniaze pred infláciou a inými faktormi alebo máte stanovený konkrétny cieľ (predčasné splatenie hypotéky, príprava prostriedkov na štúdium svojich detí, zabezpečenie svojho životného štandardu na dôchodok,…), môžeme prejsť k ďalšiemu kroku a tým je: VYTVORIŤ  SI PLÁN.

Primárnou otázkou je, aký je môj konkrétny dôvod pre takéto rozhodnutie?

Bez prípravy premysleného plánu je veľmi ťažké dosiahnuť svoje stanovené ciele. V čom by mal správne pripravený plán spočívať?Základom je usporiadať svoje ciele do časovej osi. Skúste si na jednotlivé roky určiť kedy majú byť stanovené ciele splnené a koľko finančných prostriedkov na ich splnenie potrebujete.

Na základe takto pripravenej štruktúry je následne možné prejsť k výberu zdrojov financovania. Tie vieme zvoliť na základe zhodnotenia svojej finančnej situácie.

Prvou možnosťou je situácia, kedy už kapitál na splnenie svojho cieľa máte k dispozícii. Ak je váš cieľ na časovej osi umiestnený v budúcnosti, dôležitou sa stáva ochrana týchto prostriedkov, aby za ten čas, kým budú použité, nestratili svoju hodnotu.

Druhou možnosťou je situácia, kedy prostriedky na splnenie budúcich cieľov ešte nemáte k dispozícii, avšak uvedomujete si, že ich potreba v budúcnosti nastane. Pre takúto situáciu je dôležité pravidelné odkladanie a zhodnocovanie prostriedkov s potrebou ich akumulovania pre stanovený cieľ.

Bez prípravy premysleného plánu je veľmi ťažké dosiahnuť svoje stanovené ciele. V čom by mal správne pripravený plán spočívať?

Prostredníctvom akých nástrojov môžete v súčasnosti svoje financie ochrániť, zhodnotiť alebo ich efektívne využiť na realizáciu svojich cieľov v budúcnosti?

Môžete využiť niektoré z nasledovných alternatív:

  • bankové produkty (bežné a sporiace účty, termínované vklady, či vkladné knižky)
  • kolektívne investovanie do podielových fondov
  • nákup nehnuteľností
  • kúpa zlata (fyzického)
  • obstarávanie iného majetku vo forme obrazov, veteránov, …
  • individuálne investovanie na kapitálovom trhu
  • využitie investičného životného poistenia

Možností a nástrojov je v súčasnej dobe nespočetné množstvo. Všetky tieto nástroje a ich kombinovanie majú vo vašej finančnej stratégii špeciálne využitie, ktoré záleží priamo od vašich potrieb. Vedeli by ste si z týchto nástrojov vybrať? Ktoré sú najvhodnejšie práve pre vás a vaše optimálne finančné plánovanie?

AJ VY CHCETE MAŤ OPTIMÁLNY FINANČNÝ PLÁN A STRATÉGIU?

KONTAKTUJTE NÁS, VIEME AKO NA TO

Tiež Vás môže zaujímať

ZABEZPEČENIE DODATOČNÉHO DÔCHODKU

OCHRANA HODNOTY FINANCIÍ

Share This